Cory has logged 38 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★★★
Edit this entry  
26
A Dark Song

A Dark Song

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wishmaster

Wishmaster

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
★★★½
Edit this entry  
21
Hellraiser III: Hell on Earth

Hellraiser III: Hell on Earth

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★
Edit this entry  
18
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Mortuary Collection

The Mortuary Collection

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spell

Spell

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Scare Me

Scare Me

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Room 237

Room 237

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Edit this entry  
05
Host

Host

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Primal

Primal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Edit this entry