Craig has logged 367 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bachelor Mother

Bachelor Mother

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Muppets Take Manhattan

The Muppets Take Manhattan

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Point

The Point

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Beanie Mania

Beanie Mania

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Trek: First Contact

Star Trek: First Contact

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Boy Called Christmas

A Boy Called Christmas

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Man Who Came to Dinner

The Man Who Came to Dinner

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Long, Long Trailer

The Long, Long Trailer

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Third Finger, Left Hand

Third Finger, Left Hand

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
High Anxiety

High Anxiety

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
We're No Angels

We're No Angels

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Six by Sondheim

Six by Sondheim

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Coneheads

Coneheads

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Soapdish

Soapdish

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead

Don't Tell Mom the Babysitter's Dead

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wait for Your Laugh

Wait for Your Laugh

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry