Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Belly of an Architect

The Belly of an Architect

1987
×
★★★½
Edit this entry  
02
Closeness

Closeness

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Secret of the Old Woods

The Secret of the Old Woods

1993
×
★★★½
Edit this entry  
21
Il divo

Il divo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Gruffalo

The Gruffalo

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
19
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
10 to 11

10 to 11

2009
×
★★★★
Edit this entry  
08
Meanwhile on Earth

Meanwhile on Earth

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
What Happened, Miss Simone?

What Happened, Miss Simone?

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★
Edit this entry  
28
Slap the Monster on Page One

Slap the Monster on Page One

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Forest of Love

The Forest of Love

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Palermo Shooting

Palermo Shooting

2008
×
★★★½
Edit this entry  
04
Immoral Tales

Immoral Tales

1973
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Collector

The Collector

2002
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Square

The Square

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Stay Awake, Be Ready

Stay Awake, Be Ready

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Tokyo Sonata

Tokyo Sonata

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Nova Lituania

Nova Lituania

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Play

The Play

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
08
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Edit this entry  
07
Paprika

Paprika

2006
×
★★★½
Edit this entry  
06
Rose Island

Rose Island

2020
×
★★
Edit this entry  
05
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
In My Room

In My Room

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
The Pervert's Guide to Cinema

The Pervert's Guide to Cinema

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Danish Poet

The Danish Poet

2006
×
★★★½
Edit this entry  
29
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Edit this entry  
27
Deconstructing Harry

Deconstructing Harry

1997
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Edit this entry