Cecil Selwyn has logged 1,101 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Bride of the Monster

Bride of the Monster

1955
×
★★★½
Edit this entry  
18
Night of the Ghouls

Night of the Ghouls

1959
×
★★★½
Edit this entry  
18
Night of the Living Doo

Night of the Living Doo

2001
×
★★★
Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
17
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Edit this entry  
16
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Edit this entry  
16
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Scooby-Doo and the Alien Invaders

Scooby-Doo and the Alien Invaders

2000
×
★★★
Edit this entry  
16
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Edit this entry  
15
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Edit this entry  
15
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Scooby-Doo Project

The Scooby-Doo Project

1999
×
★★★½
Edit this entry  
14
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★
Edit this entry  
14
Mark of the Vampire

Mark of the Vampire

1935
×
★★★
Edit this entry  
14
Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

1999
×
★★★★
Edit this entry  
14
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Edit this entry  
13
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★★
Edit this entry  
13
Aladdin and His Wonderful Lamp

Aladdin and His Wonderful Lamp

1986
×
★★
Edit this entry  
13
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★★
Edit this entry  
12
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Edit this entry  
11
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★½
Edit this entry  
11
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★
Edit this entry  
10
Hero

Hero

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Edit this entry  
10
Scooby-Doo! in Arabian Nights

Scooby-Doo! in Arabian Nights

1994
×
Edit this entry  
10
Dracula's Daughter

Dracula's Daughter

1936
×
★★★
Edit this entry  
10
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Edit this entry  
09
Frankenweenie

Frankenweenie

1984
×
★★★
Edit this entry  
09
Scooby-Doo! and the Reluctant Werewolf

Scooby-Doo! and the Reluctant Werewolf

1988
×
★★★
Edit this entry  
09
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
09
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★★★
Edit this entry  
08
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★★
Edit this entry  
08
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Scooby-Doo and the Ghoul School

Scooby-Doo and the Ghoul School

1988
×
★★★
Edit this entry  
08
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★
Edit this entry  
07
The Ravishing of Frank N. Stein

The Ravishing of Frank N. Stein

1982
×
★★★★
Edit this entry  
07
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★½
Edit this entry  
07
Scooby-Doo! Meets the Boo Brothers

Scooby-Doo! Meets the Boo Brothers

1987
×
★★
Edit this entry  
07
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Edit this entry  
06
Vincent

Vincent

1982
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★½
Edit this entry  
05
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1931
×
★★
Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
How Some Jellyfish Are Born

How Some Jellyfish Are Born

1960
×
★★★
Edit this entry  
05
Baby Anger

Baby Anger

2020
×
★★
Edit this entry  
05
Liquid Crystals

Liquid Crystals

1978
×
★★★
Edit this entry