• Spider-Man: No Way Home

    ★★★★

  • The Matrix Resurrections

    ★★

  • Don't Look Up

    ★★★★½

  • 14 Peaks: Nothing Is Impossible

    ★★★★

  • Eternals

    ★½

  • Dave Chappelle: The Closer

  • No Time to Die

    ★★★½

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★

  • Squid Game

    ★★★

  • The Last Duel

    ★★★★

  • Last Night in Soho

    ★★★★

  • Spencer

    ★★★★

  • Dune

    ★★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

  • Free Guy

    ★★★

  • Shiny_Flakes: The Teenage Drug Lord

    ★★½

  • The Green Knight

    ★★★★

  • The Suicide Squad

    ★★★★

  • Batman: The Long Halloween, Part Two

    ★★★½

  • Jungle Cruise

    ★★★

  • Pig

    ★★★★

  • Lamb

    ★★★★

  • Titane

    ★★★★½

  • The French Dispatch

    ★★★½

  • Drive My Car

    ★★★★½

  • Stillwater

    ★★★

  • Black Widow

    ★★★½

  • Batman: The Long Halloween, Part One

    ★★★½

  • Wrath of Man

    ★★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★½

  • Bad Trip

    ★★★★

  • Godzilla vs. Kong

    ★½

  • Seaspiracy

    ★★★½

  • The Falcon and the Winter Soldier

    ★★★

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★½

  • Nobody

    ★★★★

  • The Houseboat

    ★★★½

  • Biggie: I Got a Story to Tell

    ★★★

  • Pleasure

    ★★★½

  • WandaVision

    ★★★★

  • The Dig

    ★★★★

  • Riders of Justice

    ★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • Voice of Silence

    ★★★½

  • Another Round

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★½

  • The Devil All the Time

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★½

  • 100.000 – Everything I never wanted

    ★★★★

  • Extraction

    ★★★½

  • Middleditch & Schwartz

    ★★★★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★★

  • Beasts Clawing at Straws

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★

  • The Social Dilemma

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Dinner in America

    ★★★★

  • Kajillionaire

    ★★★★

  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★½

  • Bombshell

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • The Gentlemen

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Dark Waters

    ★★★★½

  • Midway

    ½

  • Giri/Haji

    ★★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★