claire has logged 35 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Edit this entry  
28
Pride

Pride

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Buffaloed

Buffaloed

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Disclosure

Disclosure

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★½
Edit this entry  
24
Eric Andre: Legalize Everything

Eric Andre: Legalize Everything

2020
×
Edit this entry  
23
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Chicago

Chicago

2002
×
★★★
Edit this entry  
13
Seberg

Seberg

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shirley

Shirley

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★½
Edit this entry  
11
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
F for Fake

F for Fake

1973
×
Read the review Edit this entry  
10
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Kitty

Kitty

2016
×
Read the review Edit this entry  
09
Pussy

Pussy

2016
×
Read the review Edit this entry  
08
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Brené Brown: The Call to Courage

Brené Brown: The Call to Courage

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
13th

13th

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry