2020

CG_ CG_’s year in review

Highest rated films

  • Hamilton

    ★★★★★

  • The Last Dance

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★★½

  • Onward

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

    ★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • The Incredibles

    ★★★★★

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★★

  • The Princess Bride

    ★★★★★

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★★

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★★

  • Castle in the Sky

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 47 Films watched
  • 3.9 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

1917

Feb 8

Most Watched

Spirited Away

twice

1917

twice

Last Film

My Cousin Vinny

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
25 films
Comedy
17 films
Family
15 films
Fantasy
15 films
Animation
15 films
Adventure
12 films
Action
12 films
Romance
9 films
Crime
7 films
Thriller
6 films
USA
34 films
Japan
11 films
UK
7 films
China
4 films
Canada
4 films
Spain
2 films
New Zealand
2 films
India
2 films
France
1 film
Sweden
1 film
English
37 films
Japanese
12 films
French
5 films
German
4 films
Italian
4 films
Spanish
3 films
Swedish
2 films
Latin
1 film
Korean
1 film
Chinese
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 7

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

CG_’s most liked review

Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

★★★★½

A charming coming-of-age story with a lot of heart and a lot of humor. It also somehow takes place in Nazi Germany. 


Taika brought together a fantastic cast. The performances but each of the kids was notably stellar.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Wonder Woman 1984
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

On Golden Pond
Average weighted rating:

3.6

Films CG_ watched in 2020

  • My Cousin Vinny
  • Soul
  • Wonder Woman 1984
  • On Golden Pond
  • Castle in the Sky
  • The Muppet Christmas Carol
  • Your Name.
  • Spirited Away
  • Hot Fuzz
  • Fargo
  • The Princess Bride
  • When Harry Met Sally...
  • Logan Lucky
  • The Social Network
  • Porco Rosso
  • Little Shop of Horrors
  • Kiki's Delivery Service
  • The Wind Rises
  • Whisper of the Heart
  • The Cat Returns
  • Howl's Moving Castle
  • Midsommar
  • Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Palm Springs
  • Hamilton
  • The Incredibles
  • Uncut Gems
  • The Last Dance
  • The Godfather
  • GoodFellas
  • Minority Report
  • About Time
  • Onward
  • Ford v Ferrari
  • 1917
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • The Invisible Man
  • Thor: Ragnarok
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Frozen II
  • Jojo Rabbit
  • Knives Out
  • Midway
  • Spirited Away
  • 1917

World map

Highly rated films CG_ is yet to see

  • Attack on Titan: Chronicle
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • What the Constitution Means to Me
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Minari
  • Quo vadis, Aida?

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more