Colin has logged 199 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Highlander

Highlander

1986
×
Edit this entry  
17
A Visitor to a Museum

A Visitor to a Museum

1989
×
Edit this entry  
16
Twins

Twins

1988
×
Read the review Edit this entry  
14
Flesh + Blood

Flesh + Blood

1985
×
★★½
Edit this entry  
13
John Travolto: The Face with Two Left Feet

John Travolto: The Face with Two Left Feet

1979
×
★★★½
Edit this entry  
13
Sunnyside

Sunnyside

1979
×
½
Edit this entry  
11
Silent Hill: Revelation 3D

Silent Hill: Revelation 3D

2012
×
Edit this entry  
11
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
Read the review Edit this entry  
10
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
Edit this entry  
08
House of Wax

House of Wax

2005
×
Edit this entry  
07
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
Edit this entry  
06
Love on a Leash

Love on a Leash

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Last Big Save

The Last Big Save

2020
×
½
Edit this entry  
05
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★
Edit this entry  
03
Crimes of the Future

Crimes of the Future

1970
×
Edit this entry  
03
Mission to Mars

Mission to Mars

2000
×
Edit this entry  
03
Pitch Black

Pitch Black

2000
×
Edit this entry  
30
Ghost Rider

Ghost Rider

2007
×
★★
Edit this entry  
30
Nixon

Nixon

1995
×
Edit this entry  
29
Class Relations

Class Relations

1984
×
Edit this entry  
29
Lone Star

Lone Star

1996
×
Edit this entry  
28
Seven Days in May

Seven Days in May

1964
×
Edit this entry  
27
Sully

Sully

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
Edit this entry  
25
8th Annual On Cinema Oscar Special

8th Annual On Cinema Oscar Special

2021
×
Edit this entry  
25
ABBA: The Movie

ABBA: The Movie

1977
×
★★★½
Edit this entry  
25
Cher & the Loneliest Elephant

Cher & the Loneliest Elephant

2021
×
★★
Edit this entry  
24
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
Edit this entry  
23
Brahms: The Boy II

Brahms: The Boy II

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

1958
×
Edit this entry  
22
Homoti

Homoti

1987
×
★★★★
Edit this entry  
22
Bratz

Bratz

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Iguana

Iguana

1988
×
Edit this entry  
20
Ivan the Terrible, Part I

Ivan the Terrible, Part I

1944
×
Edit this entry  
19
The Mule

The Mule

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
The Boy

The Boy

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Matewan

Matewan

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Hardcore

Hardcore

1979
×
Edit this entry  
15
Sneakers

Sneakers

1992
×
Edit this entry  
15
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
Edit this entry  
14
The Secret of Karma

The Secret of Karma

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Furry Vengeance

Furry Vengeance

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
Edit this entry  
12
Digimon: The Movie

Digimon: The Movie

2000
×
Edit this entry  
09
Rangeela

Rangeela

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Que Viva Mexico!

Que Viva Mexico!

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
09
DMX: Angel

DMX: Angel

2001
×
Read the review Edit this entry  
08
The Mummy

The Mummy

2017
×
Edit this entry  
08
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
Edit this entry