chance. has logged 246 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
American Animals

American Animals

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Vice

Vice

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Patton

Patton

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry