Chance has logged 365 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Deadly Affair

The Deadly Affair

1966
×
★★★
Edit this entry  
31
The Tailor of Panama

The Tailor of Panama

2001
×
★★½
Edit this entry  
29
The Constant Gardener

The Constant Gardener

2005
×
★★½
Edit this entry  
29
The Russia House

The Russia House

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
After the Last Round

After the Last Round

2009
×
★★★
Edit this entry  
27
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Spy Who Came In from the Cold

The Spy Who Came In from the Cold

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★★
Edit this entry  
21
Flight

Flight

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Greenland

Greenland

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Shirley

Shirley

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★★★
Edit this entry  
15
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Time

Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wayne's World 2

Wayne's World 2

1993
×
★★½
Edit this entry  
01
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
8MM

8MM

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Nest

The Nest

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Light Years

Light Years

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Game of Death

Game of Death

1978
×
★★
Edit this entry  
19
Love in Dangerous Times

Love in Dangerous Times

2020
×
Edit this entry  
19
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Way of the Dragon

The Way of the Dragon

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Big Boss

The Big Boss

1971
×
★★★½
Edit this entry  
19
Fist of Fury

Fist of Fury

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry