Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Se7en

Se7en

1995
×
Read the review Edit this entry  
17
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
Read the review Edit this entry  
15
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
Edit this entry  
15
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
Read the review Edit this entry  
15
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dinosaur

Dinosaur

2000
×
Edit this entry  
09
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
Edit this entry  
09
Fantasia 2000

Fantasia 2000

1999
×
Edit this entry  
08
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
Read the review Edit this entry  
08
Tarzan

Tarzan

1999
×
Read the review Edit this entry  
07
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
Read the review Edit this entry  
05
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★
Edit this entry  
01
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
Read the review Edit this entry  
26
Coco

Coco

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Encanto

Encanto

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mulan

Mulan

1998
×
Read the review Edit this entry  
18
Hercules

Hercules

1997
×
Edit this entry  
09
Side by Side

Side by Side

2012
×
Read the review Edit this entry  
08
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
Read the review Edit this entry  
05
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
Read the review Edit this entry  
05
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
Edit this entry  
04
The Lion King

The Lion King

1994
×
Edit this entry  
02
Godzilla

Godzilla

1954
×
Read the review Edit this entry  
30
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
Edit this entry  
28
The Rescuers Down Under

The Rescuers Down Under

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Rescuers

The Rescuers

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
Read the review Edit this entry  
26
Oliver & Company

Oliver & Company

1988
×
Read the review Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
Read the review Edit this entry  
13
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
Read the review Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

2018
×
Edit this entry  
10
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
Read the review Edit this entry  
06
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
Edit this entry  
06
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
Read the review Edit this entry  
06
The Sword in the Stone

The Sword in the Stone

1963
×
Read the review Edit this entry  
03
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
Edit this entry