charlene has logged 174 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hamlet

Hamlet

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Black Balloon

The Black Balloon

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
John's Gone

John's Gone

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
We're Going to the Zoo

We're Going to the Zoo

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Acquaintances of a Lonely John

The Acquaintances of a Lonely John

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★½
Edit this entry  
14
Man Up

Man Up

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Liminals

Liminals

2017
×
★★
Edit this entry  
29
Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Castle in the Ground

Castle in the Ground

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Manhatta

Manhatta

1921
×
★★
Edit this entry  
03
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry