Charlotte has logged 238 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Woman on the Run

Woman on the Run

1950
×
★★★★
Edit this entry  
27
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★½
Edit this entry  
26
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
22
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★
Edit this entry  
18
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★
Edit this entry  
15
Trash

Trash

1970
×
★★★
Edit this entry  
14
Manhunter

Manhunter

1986
×
Edit this entry  
12
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
Visitor Q

Visitor Q

2001
×
Edit this entry  
12
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Thesis

Thesis

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
White Bird in a Blizzard

White Bird in a Blizzard

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Snowtown

Snowtown

2011
×
★★★★
Edit this entry  
09
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Flesh

Flesh

1968
×
★★½
Edit this entry  
07
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Singapore Sling

Singapore Sling

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Excision

Excision

2012
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Player

The Player

1992
×
★★★
Edit this entry  
28
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Edit this entry  
22
Easy A

Easy A

2010
×
★★★
Edit this entry  
20
Habit

Habit

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Living End

The Living End

1992
×
★★★★
Edit this entry  
16
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Splendor

Splendor

1999
×
★★★
Edit this entry  
14
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★
Edit this entry  
14
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rango

Rango

2011
×
★★★½
Edit this entry  
09
9

9

2009
×
★★★½
Edit this entry  
09
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★★½
Edit this entry  
08
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★½
Edit this entry  
08
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Savage X Fenty Show Vol. 2

Savage X Fenty Show Vol. 2

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Lisztomania

Lisztomania

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Agamemnon Counterpart

Agamemnon Counterpart

2001
×
Edit this entry  
04
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
Edit this entry  
01
Confessions of a Dangerous Mind

Confessions of a Dangerous Mind

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Anguish

Anguish

1987
×
Edit this entry  
31
Conquest

Conquest

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lunacy

Lunacy

2005
×
★★★
Edit this entry  
28
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★½
Edit this entry  
28
Wetlands

Wetlands

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Savage X Fenty Show Vol. 2

Savage X Fenty Show Vol. 2

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Louis Theroux: Louis and the Brothel

Louis Theroux: Louis and the Brothel

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Two Mules for Sister Sara

Two Mules for Sister Sara

1970
×
Edit this entry