charlottes has logged 171 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
22
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Violent

Violent

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
13
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Edit this entry  
13
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
09
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Edit this entry  
08
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
06
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★
Edit this entry  
02
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Edit this entry  
28
Prom Night

Prom Night

1980
×
Read the review Edit this entry  
28
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★
Edit this entry  
26
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Candy

Candy

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lie

The Lie

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Edit this entry  
04
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
How to Deal

How to Deal

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Edit this entry  
01
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
27
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Void

The Void

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Edit this entry  
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Lost River

Lost River

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★★
Edit this entry