charlottes has logged 121 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
Candyman

Candyman

2021
×
★★½
Edit this entry  
01
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★
Edit this entry  
25
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
House

House

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Return to Oz

Return to Oz

1985
×
★★½
Edit this entry  
13
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Edit this entry  
11
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Edit this entry  
05
It's Kind of a Funny Story

It's Kind of a Funny Story

2010
×
★★★★
Edit this entry  
02
Say You Will

Say You Will

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Gerry

Gerry

2002
×
★★★½
Edit this entry  
29
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Clockwatchers

Clockwatchers

1997
×
★★★½
Edit this entry  
27
Long Shot

Long Shot

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Old

Old

2021
×
★★
Edit this entry  
18
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Blue Sky

Blue Sky

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★
Edit this entry  
08
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Them That Follow

Them That Follow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Skeleton Key

The Skeleton Key

2005
×
★★½
Edit this entry  
01
False Positive

False Positive

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pink Skies Ahead

Pink Skies Ahead

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Twister

Twister

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
11
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
05
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Two Strangers Who Meet Five Times

Two Strangers Who Meet Five Times

2018
×
★★
Edit this entry  
02
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Plan B

Plan B

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Blast Beat

Blast Beat

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★
Edit this entry  
21
Driveways

Driveways

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Edit this entry