• Single All the Way

    ★★★½

  • All Too Well: The Short Film

    ★★★★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★★½

  • Freaks Out

    ★★★★

  • Last Night in Soho

    ★★★½

  • Dune

    ★★★½

  • The Hand of God

    ★★★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

  • Fear Street: 1666

    ★★★½

  • A Classic Horror Story

    ★★★★

  • Titane

    ★★★★½

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • Fear Street: 1978

    ★★★½

  • Black Widow

    ★★★½

  • Fear Street: 1994

    ★★★½

  • Luca

    ★★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

  • Ride or Die

    ★★½

  • Petite Maman

    ★★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Malcolm & Marie

    ★★½

  • Rose Island

    ★★★½

  • The Prom

    ★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

  • Happiest Season

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★★

  • Hubie Halloween

    ★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★½

  • The Stranger by the Shore

    ★★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★★★

  • Words Bubble Up Like Soda Pop

    ★★★½

  • The Old Guard

    ★★★★

  • Hamilton

    ★★★★★

  • The Letter Room

    ★★★½

  • The Half of It

    ★★★½

  • A Secret Love

    ★★★★

  • Your Name Engraved Herein

    ★★★★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★★★

  • The Father

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • his

    ★★★★

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★

  • Frozen II

    ★★★

  • Klaus

    ★★★★

  • Better Days

    ★★★★½

  • Braking for Whales

    ★★★

  • The Girl From the Other Side

    ★★★½

  • The Goldfinch

    ★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • It Chapter Two

    ★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

  • Men in Black: International

    ★★★

  • The Traitor

    ★★★★

  • Matthias & Maxime

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★