Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Frailty

Frailty

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
Read the review Edit this entry  
19
Koko-di Koko-da

Koko-di Koko-da

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Boondock Saints

The Boondock Saints

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
First Love

First Love

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Garth Marenghi's Darkplace

Garth Marenghi's Darkplace

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Day of the Beast

The Day of the Beast

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Bunker

The Bunker

2015
×
Read the review Edit this entry  
04
Short Night of Glass Dolls

Short Night of Glass Dolls

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Repo! The Genetic Opera

Repo! The Genetic Opera

2008
×
Read the review Edit this entry  
30
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
Read the review Edit this entry  
08
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Loki

Loki

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Candyman

Candyman

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Splinter

Splinter

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Come to Daddy

Come to Daddy

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Snatch

Snatch

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Scanners

Scanners

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Band of Brothers

Band of Brothers

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Promare

Promare

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry