Sort by

former movie enjoyer has logged 102 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
Edit this entry  
29
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★
Edit this entry  
28
Four Roads

Four Roads

2021
×
Edit this entry  
28
Sun Don't Shine

Sun Don't Shine

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Le Jour Se Lève

Le Jour Se Lève

1939
×
Edit this entry  
26
Pépé le Moko

Pépé le Moko

1937
×
Edit this entry  
26
Sure Thing

Sure Thing

2015
×
Edit this entry  
25
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★
Edit this entry  
25
Return to Reason

Return to Reason

1923
×
Edit this entry  
24
Can't Hardly Wait

Can't Hardly Wait

1998
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★
Edit this entry  
23
Zola

Zola

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★
Edit this entry  
18
Wrong Turn

Wrong Turn

2003
×
★★½
Edit this entry  
18
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★½
Edit this entry  
09
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
Edit this entry  
05
House

House

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Till Death

Till Death

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
Edit this entry  
23
Touched with Fire

Touched with Fire

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
Together Together

Together Together

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
False Positive

False Positive

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Little Woods

Little Woods

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Aniceto

Aniceto

2008
×
Edit this entry  
15
The Romance of Aniceto and Francisca

The Romance of Aniceto and Francisca

1966
×
Edit this entry  
15
Quiero llenarme de ti

Quiero llenarme de ti

1969
×
Edit this entry  
15
Fuiste mía un verano

Fuiste mía un verano

1969
×
Edit this entry  
14
Pajarito Gómez

Pajarito Gómez

1965
×
Edit this entry  
14
Un muchacho como yo

Un muchacho como yo

1968
×
Edit this entry  
14
El club del clan

El club del clan

1964
×
Edit this entry  
13
Unhinged

Unhinged

2020
×
Edit this entry  
08
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
08
Mother

Mother

1952
×
Edit this entry  
07
Woman of Rumor

Woman of Rumor

1954
×
Edit this entry  
06
Three Times Ana

Three Times Ana

1961
×
Edit this entry  
05
Paula cautiva

Paula cautiva

1963
×
Edit this entry  
04
Alias Gardelito

Alias Gardelito

1961
×
Edit this entry  
04
Los de la Mesa 10

Los de la Mesa 10

1960
×
Edit this entry  
03
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
Read the review Edit this entry  
31
La cabalgata del circo

La cabalgata del circo

1945
×
Edit this entry  
31
La fuga

La fuga

1937
×
Edit this entry  
30
Madreselva

Madreselva

1938
×
Edit this entry  
30
Puerto Nuevo

Puerto Nuevo

1936
×
Edit this entry  
25
La vida de Carlos Gardel

La vida de Carlos Gardel

1939
×
Edit this entry  
25
Carnaval de antaño

Carnaval de antaño

1940
×
Edit this entry  
24
El alma del bandoneón

El alma del bandoneón

1935
×
Edit this entry  
24
¡Tango!

¡Tango!

1933
×
Edit this entry