Sort by

Christian Cortave has logged 37 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Edit this entry  
31
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★
Edit this entry  
30
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★
Edit this entry  
30
True Stories

True Stories

1986
×
★★★½
Edit this entry  
28
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Edit this entry  
27
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Downhill

Downhill

2020
×
★★
Edit this entry  
27
Underwater

Underwater

2020
×
★★
Edit this entry  
26
The Finest Hours

The Finest Hours

2016
×
★★½
Edit this entry  
26
Smashed

Smashed

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bloodshot

Bloodshot

2020
×
★½
Edit this entry  
24
Dolittle

Dolittle

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Faults

Faults

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★½
Edit this entry  
19
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★
Edit this entry  
19
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Edit this entry  
18
Bewitched

Bewitched

2005
×
Edit this entry  
17
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Species

Species

1995
×
★½
Edit this entry  
16
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★
Edit this entry  
14
Sky High

Sky High

2005
×
★★½
Edit this entry  
14
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Edit this entry  
13
Lost Girls

Lost Girls

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
12
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Grudge

The Grudge

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★½
Edit this entry  
07
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Edit this entry  
07
Rabbit Hole

Rabbit Hole

2010
×
★★★½
Edit this entry  
06
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★
Edit this entry  
02
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Edit this entry