chris_ofdeath has logged 566 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★★★
Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Paganini Horror

Paganini Horror

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Killer Cop

Killer Cop

1975
×
★★★★
Edit this entry  
22
Deadbeat at Dawn

Deadbeat at Dawn

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Robowar

Robowar

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Prey

The Prey

1983
×
Read the review Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Trapped Alive

Trapped Alive

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gwendoline

Gwendoline

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kolobos

Kolobos

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Smoke and Mirrors: The Story of Tom Savini

Smoke and Mirrors: The Story of Tom Savini

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Invasion of the Flesh Hunters

Invasion of the Flesh Hunters

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Contraband

Contraband

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Necronomicon

Necronomicon

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Christmas Horror Story

A Christmas Horror Story

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Zombie Musical

Zombie Musical

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Big Racket

The Big Racket

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Undertaker

The Undertaker

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Daddy's Deadly Darling

Daddy's Deadly Darling

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Klute

Klute

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★
Edit this entry  
09
Savage Dawn

Savage Dawn

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Candy Snatchers

The Candy Snatchers

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
How to Train Your Dragon: Homecoming

How to Train Your Dragon: Homecoming

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Revolver

Revolver

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Abominable

Abominable

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Fall

The Fall

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Amityville 1992: It's About Time

Amityville 1992: It's About Time

1992
×
★★★
Edit this entry  
01
Amityville: The Evil Escapes

Amityville: The Evil Escapes

1989
×
★★½
Edit this entry  
01
Dolemite

Dolemite

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Deadbeat at Dawn

Deadbeat at Dawn

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry