chris_ofdeath has logged 42 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Deadbeat at Dawn

Deadbeat at Dawn

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Viy

Viy

1967
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Mirror Mirror

Mirror Mirror

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cathy's Curse

Cathy's Curse

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Trauma

Trauma

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Strange Vice of Mrs Wardh

The Strange Vice of Mrs Wardh

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
The Bloodstained Shadow

The Bloodstained Shadow

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Edit this entry  
20
Dog Soldiers

Dog Soldiers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Case of the Bloody Iris

The Case of the Bloody Iris

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Strip Nude for Your Killer

Strip Nude for Your Killer

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The French Sex Murders

The French Sex Murders

1972
×
★★★
Edit this entry  
18
The Psychic

The Psychic

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Death Smiles on a Murderer

Death Smiles on a Murderer

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Death Walks at Midnight

Death Walks at Midnight

1972
×
★★★★
Edit this entry  
14
Vengeance of the Zombies

Vengeance of the Zombies

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Night of the Werewolf

Night of the Werewolf

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dead Snow

Dead Snow

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Corruption of Chris Miller

The Corruption of Chris Miller

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Who Saw Her Die?

Who Saw Her Die?

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Fifth Cord

The Fifth Cord

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Nightmare City

Nightmare City

1980
×
★★★
Edit this entry  
06
Lady Terminator

Lady Terminator

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Bees

The Bees

1978
×
★★½
Edit this entry  
06
Sudden Fury

Sudden Fury

1975
×
★★★½
Edit this entry  
05
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Inquisition

Inquisition

1977
×
★★★★
Edit this entry  
02
Bloody Birthday

Bloody Birthday

1981
×
★★★½
Edit this entry  
01
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry