ChrisCarr1 has logged 40 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Human Desire

Human Desire

1954
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Irresistible

Irresistible

2020
×
Edit this entry  
23
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wise Blood

Wise Blood

1979
×
★★★★
Edit this entry  
22
Bully. Coward. Victim. The Story of Roy Cohn

Bully. Coward. Victim. The Story of Roy Cohn

2019
×
★★
Edit this entry  
22
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Civil War

The Civil War

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Report

The Report

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jersey Boys

Jersey Boys

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Great Expectations

Great Expectations

1946
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hall Pass

Hall Pass

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★½
Edit this entry  
10
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Clockers

Clockers

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Absolute Power

Absolute Power

1997
×
★★
Edit this entry  
07
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Fan

The Fan

1996
×
Read the review Edit this entry  
06
Scarface

Scarface

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
04
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
American Pie 2

American Pie 2

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★★
Edit this entry  
01
Sergeant York

Sergeant York

1941
×
★★★
Edit this entry