Chris has logged 47 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Temple Grandin

Temple Grandin

2010
×
★★★½
Edit this entry  
20
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Rover

The Rover

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Toni Morrison: The Pieces I Am

Toni Morrison: The Pieces I Am

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pavarotti

Pavarotti

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Maiden

Maiden

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Woman at War

Woman at War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry