Sort by

Chris has logged 189 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Interview

The Interview

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Total Recall

Total Recall

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jay and Silent Bob Strike Back

Jay and Silent Bob Strike Back

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Burt's Buzz

Burt's Buzz

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Airheads

Airheads

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Astronaut Farmer

The Astronaut Farmer

2006
×
Read the review Edit this entry  
12
2010

2010

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kingpin

Kingpin

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Thing From Another World

The Thing From Another World

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Contact

Contact

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sex Tape

Sex Tape

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
The White Diamond

The White Diamond

2004
×
★★★
Edit this entry  
23
Gates of Heaven

Gates of Heaven

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hands on a Hardbody: The Documentary

Hands on a Hardbody: The Documentary

1997
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Battle for the Planet of the Apes

Battle for the Planet of the Apes

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Conquest of the Planet of the Apes

Conquest of the Planet of the Apes

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry