Chris has logged 352 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shine a Light

Shine a Light

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The True History Of The Traveling Wilburys

The True History Of The Traveling Wilburys

2007
×
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Paul McCartney: In the World Tonight

Paul McCartney: In the World Tonight

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
A Dog's Way Home

A Dog's Way Home

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
Eve's Bayou

Eve's Bayou

1997
×
★★★
Edit this entry  
30
Imagine: John Lennon

Imagine: John Lennon

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
El Norte

El Norte

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Let's Spend the Night Together

Let's Spend the Night Together

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shadows and Light

Shadows and Light

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Final Cut for Orson: 40 Years in the Making

A Final Cut for Orson: 40 Years in the Making

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dracula

Dracula

1958
×
Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Joni Mitchell: Woman of Heart and Mind

Joni Mitchell: Woman of Heart and Mind

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★
Edit this entry  
12
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The People vs. Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
06
A Star Is Born

A Star Is Born

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shane

Shane

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Ragtime

Ragtime

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry