• Gremlins

    ★★★★

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★★

  • Scarface

    ★★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★

  • Rocky III

    ★★★½

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★½

  • Cosmos: A Personal Voyage

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Life of Brian

    ★★½

  • Rocky II

    ★★★★

  • Alien

    ★★★★½

  • Halloween

    ★★★★½

  • Grease

    ★★★½

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Rocky

    ★★★★½

  • Jaws

    ★★★★½

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★½

  • The Godfather

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★½

  • M

    ★★★★★

  • Unsolved Mysteries: No Ride Home

    ★★½

  • Unsolved Mysteries: House of Terror

    ★★★★½