christian has logged 519 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Two Jakes

The Two Jakes

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tanner '88

Tanner '88

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
News of the World

News of the World

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
Edit this entry  
22
Cinema Verite

Cinema Verite

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Package

The Package

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Web

The Web

2013
×
Edit this entry  
15
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Edit this entry  
13
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Dune

Dune

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Read the review Edit this entry  
12
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
10
JFK

JFK

1991
×
Read the review Edit this entry  
09
Secret Agent

Secret Agent

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Story of Water

A Story of Water

1961
×
Read the review Edit this entry  
08
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Edit this entry  
07
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Revolver

Revolver

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Easy A

Easy A

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
Read the review Edit this entry  
03
Radio Days

Radio Days

1987
×
★★★★
Edit this entry  
03
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry