Chris has logged 48 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
In Jackson Heights

In Jackson Heights

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
After Life

After Life

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Edit this entry  
21
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Malignant

Malignant

2021
×
★★
Edit this entry  
21
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
One Second

One Second

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Are You Lonesome Tonight?

Are You Lonesome Tonight?

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
After Blue (Dirty Paradise)

After Blue (Dirty Paradise)

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Good House

The Good House

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Where Is Anne Frank

Where Is Anne Frank

2021
×
★★½
Edit this entry  
15
True Things

True Things

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
I'm Your Man

I'm Your Man

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Zalava

Zalava

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Saloum

Saloum

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Three Minutes - A Lengthening

Three Minutes - A Lengthening

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
Unclenching the Fists

Unclenching the Fists

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
You Are Not My Mother

You Are Not My Mother

2021
×
★★
Edit this entry  
13
Ahed's Knee

Ahed's Knee

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Benediction

Benediction

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Starling

The Starling

2021
×
★½
Edit this entry  
12
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Beba

Beba

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★
Edit this entry  
12
The Electrical Life of Louis Wain

The Electrical Life of Louis Wain

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dashcam

Dashcam

2021
×
½
Edit this entry  
11
Hold Your Fire

Hold Your Fire

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Comala

Comala

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Encounter

Encounter

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Compartment No. 6

Compartment No. 6

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Lingui: The Sacred Bonds

Lingui: The Sacred Bonds

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Neptune Frost

Neptune Frost

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dug Dug

Dug Dug

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
As in Heaven

As in Heaven

2021
×
★★½
Edit this entry  
10
Good Madam

Good Madam

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Vengeance Is Mine, All Others Pay Cash

Vengeance Is Mine, All Others Pay Cash

2021
×
★★½
Edit this entry  
10
Attica

Attica

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Mothering Sunday

Mothering Sunday

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Just Another Girl on the I.R.T.

Just Another Girl on the I.R.T.

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry