Jae has logged 155 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Skyscraper

Skyscraper

2018
×
★★
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Tiffany Haddish: Black Mitzvah

Tiffany Haddish: Black Mitzvah

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ronny Chieng: Asian Comedian Destroys America!

Ronny Chieng: Asian Comedian Destroys America!

2019
×
★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
07
Scooby-Doo! Return to Zombie Island

Scooby-Doo! Return to Zombie Island

2019
×
★½
Edit this entry  
07
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Scary Stories

Scary Stories

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Stuber

Stuber

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Stuber

Stuber

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Premonition

Premonition

2007
×
★★½
Edit this entry  
23
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Corn Chips

Corn Chips

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Small Fry

Small Fry

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The White Helmets

The White Helmets

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Brave

Brave

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Ronin

Ronin

1998
×
★★★½
Edit this entry  
09
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Fallen

Fallen

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Auschwitz Trial

The Auschwitz Trial

2013
×
★★★
Edit this entry  
03
Resistance: Untold Stories of Jewish Partisans

Resistance: Untold Stories of Jewish Partisans

2001
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Lake House

The Lake House

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★★
Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Haunting

The Haunting

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Rainbow Warriors of Waiheke Island

The Rainbow Warriors of Waiheke Island

2009
×
★★★★
Edit this entry  
20
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★½
Edit this entry  
18
E-Team

E-Team

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Bless the Child

Bless the Child

2000
×
★★★
Edit this entry  
15
Dark Night of the Scarecrow

Dark Night of the Scarecrow

1981
×
★★½
Edit this entry  
14
Rugrats in Paris: The Movie

Rugrats in Paris: The Movie

2000
×
★★★
Edit this entry  
14
The Midnight Hour

The Midnight Hour

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stigmata

Stigmata

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ryan Hamilton: Happy Face

Ryan Hamilton: Happy Face

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry