Joel has logged 130 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Boys: The Sherman Brothers' Story

The Boys: The Sherman Brothers' Story

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Howard

Howard

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Six by Sondheim

Six by Sondheim

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Planet Hulk

Planet Hulk

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
U-571

U-571

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lethal Weapon 3

Lethal Weapon 3

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Crying Fist

Crying Fist

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Save the Green Planet!

Save the Green Planet!

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Chronicles of Riddick

The Chronicles of Riddick

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
What She Said: The Art of Pauline Kael

What She Said: The Art of Pauline Kael

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hal

Hal

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Heaven Is for Real

Heaven Is for Real

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry