ciaran_vallely has logged 466 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Caché

Caché

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bird

Bird

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Searching for Bobby Fischer

Searching for Bobby Fischer

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Landlord

The Landlord

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Education

Education

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Affliction

Affliction

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Passion

Passion

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Raising Cain

Raising Cain

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Variety

Variety

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
All the King's Men

All the King's Men

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lola

Lola

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry