cinema_made has logged 60 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Way Back

The Way Back

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Children of Heaven

Children of Heaven

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Master

Master

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shame

Shame

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
2046

2046

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry