Cinema has logged 425 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Meeting the Man: James Baldwin in Paris

Meeting the Man: James Baldwin in Paris

1971
×
Edit this entry  
30
Tokyo Fist

Tokyo Fist

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Running Jump

A Running Jump

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
For the Hungry Boy

For the Hungry Boy

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Blossoms & Blood

Blossoms & Blood

2003
×
Read the review Edit this entry  
30
Ballchewer

Ballchewer

2002
×
Edit this entry  
30
Mattress Man Commercial

Mattress Man Commercial

2003
×
Edit this entry  
29
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tokyo Fist

Tokyo Fist

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Vera Drake

Vera Drake

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Short & Curlies

The Short & Curlies

1988
×
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mannequin

Mannequin

1987
×
Read the review Edit this entry  
16
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Edit this entry  
15
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Read the review Edit this entry  
12
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Întregalde

Întregalde

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Listening to Kenny G

Listening to Kenny G

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Vortex

Vortex

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Reprise

Reprise

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Louise

Louise

2021
×
Edit this entry  
05
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
7 Prisoners

7 Prisoners

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry