Evan has logged 57 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Outland

Outland

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Calm with Horses

Calm with Horses

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Matinee

Matinee

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Capricorn One

Capricorn One

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Return to Oz

Return to Oz

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Matewan

Matewan

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Slap Shot

Slap Shot

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Man Who Would Be King

The Man Who Would Be King

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Carnal Knowledge

Carnal Knowledge

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Female Prisoner 701: Scorpion

Female Prisoner 701: Scorpion

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Sweet Sixteen

Sweet Sixteen

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Great Outdoors

The Great Outdoors

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The New York Ripper

The New York Ripper

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jeremiah Johnson

Jeremiah Johnson

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Assassination Bureau

The Assassination Bureau

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Late Show

The Late Show

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Battle Beyond the Stars

Battle Beyond the Stars

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
No Man's Land

No Man's Land

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
DeepStar Six

DeepStar Six

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Underwater

Underwater

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Into the Night

Into the Night

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
National Lampoon's European Vacation

National Lampoon's European Vacation

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Desperate Hours

Desperate Hours

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Who's Harry Crumb?

Who's Harry Crumb?

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Turbo Kid

Turbo Kid

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry