Cinema's Lonely has logged 89 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Titanic

Titanic

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Extraction

Extraction

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Big Shark

Big Shark

×
Read the review Edit this entry  
26
An Ant's Life

An Ant's Life

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
26
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avatar

Avatar

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Alien³

Alien³

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Aliens

Aliens

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Coraline

Coraline

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Town Called Panic

A Town Called Panic

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blade

Blade

1998
×
Read the review Edit this entry  
17
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry