Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Edit this entry  
14
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★
Edit this entry  
14
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★
Edit this entry  
13
Insidious

Insidious

2010
×
★★½
Edit this entry  
12
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★½
Edit this entry  
08
Sabrina

Sabrina

1995
×
★★★½
Edit this entry  
06
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Edit this entry  
01
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★½
Edit this entry  
24
Big

Big

1988
×
★★★★
Edit this entry  
20
Elizabeth: The Golden Age

Elizabeth: The Golden Age

2007
×
★★★½
Edit this entry  
20
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Edit this entry  
13
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★
Edit this entry  
02
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★
Edit this entry  
02
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
31
Charade

Charade

1963
×
★★★½
Edit this entry  
28
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★
Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Edit this entry  
19
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
29
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★½
Edit this entry  
19
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★
Edit this entry  
19
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
15
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★
Edit this entry  
12
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★★
Edit this entry  
06
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★½
Edit this entry  
03
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
03
Transformers

Transformers

2007
×
★★★
Edit this entry  
02
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
01
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★
Edit this entry  
30
Passengers

Passengers

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Possession

Possession

1981
×
★★★½
Edit this entry