Sort by

CinemaVariety has logged 132 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Edit this entry  
31
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Mystery Men

Mystery Men

1999
×
★★★½
Edit this entry  
26
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Rocky

Rocky

1976
×
★★★½
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Edit this entry  
24
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
All Watched Over by Machines of Loving Grace

All Watched Over by Machines of Loving Grace

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★★
Edit this entry  
20
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★
Edit this entry  
18
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Edit this entry  
18
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
17
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★½
Edit this entry  
14
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
14
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ronin

Ronin

1998
×
★★★★
Edit this entry  
05
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Seven Beauties

Seven Beauties

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Edit this entry  
28
I Now Pronounce You Chuck & Larry

I Now Pronounce You Chuck & Larry

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Envy

Envy

2004
×
★½
Edit this entry  
27
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Edit this entry  
27
Along Came a Spider

Along Came a Spider

2001
×
★★★½
Edit this entry  
27
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Katt Williams: The Pimp Chronicles Pt. 1

Katt Williams: The Pimp Chronicles Pt. 1

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Kiss the Girls

Kiss the Girls

1997
×
★★½
Edit this entry  
25
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Edit this entry  
19
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
18
New York: A Documentary Film

New York: A Documentary Film

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
16
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kingpin

Kingpin

1996
×
★★★
Edit this entry  
11
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Rock

The Rock

1996
×
★★★
Edit this entry  
30
Old School

Old School

2003
×
★★★½
Edit this entry  
29
Employee of the Month

Employee of the Month

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Bad Teacher

Bad Teacher

2011
×
★★½
Edit this entry  
23
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★
Edit this entry  
22
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★
Edit this entry  
21
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★
Edit this entry  
20
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry