Eloise has logged 36 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
Edit this entry  
24
Force of Evil

Force of Evil

1948
×
★★★★
Edit this entry  
24
Welcome to Wee Waa

Welcome to Wee Waa

1983
×
Edit this entry  
23
Babe

Babe

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shockproof

Shockproof

1949
×
★★★½
Edit this entry  
20
Secret Ceremony

Secret Ceremony

1968
×
★★★★
Edit this entry  
19
Scandal Sheet

Scandal Sheet

1952
×
★★★
Edit this entry  
19
Mundane History

Mundane History

2009
×
★★★★
Edit this entry  
19
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
Edit this entry  
18
The Apple

The Apple

1998
×
★★★★
Edit this entry  
17
10 Rillington Place

10 Rillington Place

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Ninety Degrees in the Shade

Ninety Degrees in the Shade

1965
×
★★★★
Edit this entry  
16
Dead Pigs

Dead Pigs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Rashomon

Rashomon

1950
×
Edit this entry  
15
The Flame of New Orleans

The Flame of New Orleans

1941
×
★★★
Edit this entry  
15
Noise

Noise

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Stump the Guesser

Stump the Guesser

2020
×
Edit this entry  
14
The Dirty Dolls

The Dirty Dolls

1973
×
★★
Edit this entry  
14
Stormy Monday

Stormy Monday

1988
×
★★
Edit this entry  
13
The Lineup

The Lineup

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
12
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★
Edit this entry  
11
M

M

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Go Fish

Go Fish

1994
×
Edit this entry  
10
Trevor

Trevor

1994
×
Edit this entry  
09
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★½
Edit this entry  
08
The Garment Jungle

The Garment Jungle

1957
×
★★★½
Edit this entry  
08
A Dandy in Aspic

A Dandy in Aspic

1968
×
★★★★
Edit this entry  
07
Klute

Klute

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Malice

Malice

1993
×
★★½
Edit this entry  
06
The Witch Who Came from the Sea

The Witch Who Came from the Sea

1976
×
★★★½
Edit this entry  
05
5 Against the House

5 Against the House

1955
×
★★★½
Edit this entry  
05
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
So Sweet... So Perverse

So Sweet... So Perverse

1969
×
★★★½
Edit this entry  
01
Drive a Crooked Road

Drive a Crooked Road

1954
×
★★★½
Edit this entry