Eloise has logged 25 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Inflatable Sex Doll of the Wastelands

Inflatable Sex Doll of the Wastelands

1967
×
★★★
Edit this entry  
27
Junior Bonner

Junior Bonner

1972
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Touch of Class

A Touch of Class

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull's History Lesson

Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull's History Lesson

1976
×
★★★½
Edit this entry  
21
Cop Land

Cop Land

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Quiet Place to Kill

A Quiet Place to Kill

1970
×
★★
Edit this entry  
18
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Edit this entry  
17
Footsteps in the Fog

Footsteps in the Fog

1955
×
★★★
Edit this entry  
16
Rock Hudson's Home Movies

Rock Hudson's Home Movies

1992
×
★★★★
Edit this entry  
16
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Silver Screen: Color Me Lavender

The Silver Screen: Color Me Lavender

1997
×
★★★½
Edit this entry  
15
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Edit this entry  
12
Ronin

Ronin

1998
×
★★★
Edit this entry  
09
Merrily We Go to Hell

Merrily We Go to Hell

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
It Happened in Hollywood

It Happened in Hollywood

1937
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Fallen Idol

The Fallen Idol

1948
×
★★★★
Edit this entry  
06
Suture

Suture

1993
×
★★★
Edit this entry  
06
Model Shop

Model Shop

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Power of the Press

Power of the Press

1943
×
★★
Edit this entry  
04
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Edit this entry