2020

Eloise Eloise’s year in review

Highest rated films

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

  • Bloody Nose, Empty Pockets

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Kajillionaire

    ★★★★

  • Shirley

    ★★★★

  • Day in the Life

    ★★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★½

  • The Thing

    ★★★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★★★★

  • Possession

    ★★★★★

  • Network

    ★★★★★

  • First Blood

    ★★★★★

  • Notorious

    ★★★★★

  • All That Jazz

    ★★★★★

  • Cabaret

    ★★★★★

  • Sex, Lies, and Videotape

    ★★★★★

  • Anatomy of a Murder

    ★★★★★

  • In a Lonely Place

    ★★★★★

  • Vagabond

    ★★★★★

  • Sweet Smell of Success

    ★★★★★

  • Gaslight

    ★★★★★

  • Serial Mom

    ★★★★★

  • Kiss Me Deadly

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 399 Films watched
  • 33.2 Average per month
  • 7.7 Average per week

Milestones

First Film

The Roaring Twenties

Jan 1

Most Watched

The Naked City

twice

The Bride of Frankenstein

twice

Sex, Lies, and Videotape

twice

Last Film

Never Rarely Sometimes Always

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
230 films
Thriller
139 films
Crime
108 films
Horror
83 films
Comedy
69 films
Mystery
64 films
Romance
60 films
Action
32 films
Sci Fi
19 films
Adventure
17 films
USA
232 films
UK
56 films
France
44 films
Australia
32 films
Italy
26 films
Germany
16 films
Japan
13 films
Spain
11 films
New Zealand
8 films
Canada
7 films
English
326 films
French
40 films
Spanish
26 films
Italian
26 films
German
21 films
Japanese
15 films
Czech
8 films
Russian
6 films
Korean
6 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 6

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Eloise’s most liked review

Network

★★★★★

Actually the perfect film for our times. (And all times.)

More reviews

Eloise’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Swept Away
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Small Island Big Song – An Oceanic Songline

Films Eloise watched in 2020

  • Never Rarely Sometimes Always
  • Nomadland
  • Blast of Silence
  • Christmas in Connecticut
  • Strangers When We Meet
  • Gremlins
  • Lethal Weapon
  • Mixed Nuts
  • Bad Santa
  • Batman Returns
  • The Dark Past
  • The Muppet Christmas Carol
  • End of the Century
  • No Orchids for Miss Blandish
  • Bad Lieutenant
  • Cold Meridian
  • Kajillionaire
  • The Christmas Chronicles: Part Two
  • Dick Johnson Is Dead
  • Mank
  • Dolly Parton's Christmas on the Square
  • Deadly Manor
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • The Blood of a Poet
  • Lady Gangster
  • One False Move
  • The Killing of a Chinese Bookie
  • Hangover Square
  • The Prowler
  • Call Northside 777
  • Point Blank
  • On Dangerous Ground
  • Panic
  • The Naked City
  • The Lodger
  • Sweet Smell of Success
  • The Other
  • Shoot the Piano Player
  • The Headless Woman
  • Death Is a Caress
  • The Last Seduction
  • The Black Vampire
  • Cry Wolf
  • Jeopardy
  • Rough Magic
  • A Killer Walks
  • The File on Thelma Jordon
  • Detour
  • Thieves' Highway
  • Murder by Contract
  • Cutter's Way
  • Brighton Rock
  • Night Moves
  • Kiss Me Deadly
  • Exposed
  • Blood Simple
  • The Postman Always Rings Twice
  • Brute Force
  • The Locket
  • The Narrow Margin
  • Murders in the Zoo
  • The Thing
  • The Vampire Doll
  • Pulse
  • Unedited Footage of a Bear
  • Too Many Cooks
  • Strip Nude for Your Killer
  • The Wolf of Snow Hollow
  • The Shining
  • Meat Love
  • Dimensions of Dialogue
  • Diamonds of the Night
  • The Forest of Love
  • Event Horizon
  • In the Mouth of Madness
  • Possession
  • Blood Rage
  • Scalpel
  • Magic
  • The Naked City
  • The Bad Seed
  • The Werewolf of Washington
  • The Cat Creature
  • The Two Mrs. Carrolls
  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde
  • Eye of the Devil
  • The Devil Rides Out
  • Scooby-Doo
  • Ilsa, the Mad Butcher
  • Tremors
  • The Hands of Orlac
  • The Bride of Frankenstein
  • Relic
  • Village of the Damned
  • Village of the Damned
  • Motion Picture Industry Red Cross War Fund Week Trailer
  • Witchfinder General
  • Train to Busan
  • Halloween H20: 20 Years Later
  • Kill List
  • Death Walks at Midnight
  • Death Walks on High Heels
  • Gay USA
  • My Man Godfrey
  • Sullivan's Travels
  • The Korean Wedding Chest
  • Free Radicals
  • Bastard
  • Attraction
  • Of Human Bondage
  • If This Ain't Heaven
  • Clotheslines
  • Campaign
  • Uncle Yanco
  • Black Panthers
  • Vagabond
  • Om Shanti Om
  • Morning Glory
  • Street
  • Broadway by Light
  • Harold and Maude
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Anatomy of a Murder
  • Wind
  • Dream Work
  • Gaslight
  • Muta
  • Asparagus
  • Superstar: The Karen Carpenter Story
  • Sirens
  • Something Weird
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Escape from New York
  • Mission: Impossible III
  • Embrace of the Serpent
  • Notorious
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Ro-Revus Talks About Worms
  • Romper Stomper
  • Outer Space
  • Meshes of the Afternoon
  • You Were Never Really Here
  • GUO4
  • Maîtresse
  • Return
  • In a Lonely Place
  • The Dark Corner
  • Mission: Impossible II
  • Mission: Impossible
  • Science Friction
  • Entranced Earth
  • Case for a Rookie Hangman
  • There's Always Tomorrow
  • Ema
  • Wet Season
  • The Big Combo
  • The Giverny Document (Single Channel)
  • Color Me Blood Red
  • Tâm
  • Day in the Life
  • She Dies Tomorrow
  • Not a Wallflower
  • Objects of My Disaffection
  • Laura
  • The Moogai
  • Don't Forget to Go Home
  • Call History
  • The Diver
  • The Echo
  • Ali's Circle
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Da Yie
  • Darling
  • Instructions to Let Go
  • Nimic
  • Pillars
  • Roqaia
  • Still Working
  • Notting Hill
  • Shirley
  • The Phantom of Liberty
  • Bloody Nose, Empty Pockets
  • Paddington 2
  • Sweet Charity
  • The Firemen's Ball
  • Pacific Heights
  • First Cow
  • The Silence of the Lambs
  • Manhunter
  • Hairspray
  • The Heiress
  • Hired to Kill
  • Too Late for Tears
  • Nice Coloured Girls
  • Black Christmas
  • Ramrod
  • Miracle Mile
  • Colossal
  • Terror in a Texas Town
  • The Forbidden Photos of a Lady Above Suspicion
  • Hold Back the Dawn
  • Serial Mom
  • The War of the Roses

See all 399

World map

Highly rated films Eloise is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers
  • Soul

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more