2021

Eloise Eloise’s year to date

Highest rated films

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • M

    ★★★★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★★

  • Babe

    ★★★★★

  • McCabe & Mrs. Miller

    ★★★★★

  • Klute

    ★★★★★

  • To Be or Not to Be

    ★★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • In the Mood for Love

    ★★★★½

  • The Terminator

    ★★★★½

  • Strangers on a Train

    ★★★★½

  • Kuroneko

    ★★★★½

  • Model Shop

    ★★★★½

  • 10 Rillington Place

    ★★★★½

  • Merrily We Go to Hell

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 119 Films watched
  • 23.8 Average per month
  • 6.3 Average per week

Milestones

First Film

Airport '77

Jan 2

Last Film

Gretel

May 9

Genres, countries & languages

Drama
75 films
Thriller
37 films
Crime
31 films
Comedy
19 films
Action
17 films
Romance
16 films
Horror
9 films
Mystery
9 films
Western
8 films
Sci Fi
7 films
USA
80 films
UK
15 films
France
8 films
Italy
4 films
Germany
4 films
Australia
4 films
Japan
4 films
Spain
2 films
China
2 films
Hong Kong
2 films
English
103 films
Italian
10 films
French
10 films
Spanish
8 films
German
5 films
Japanese
5 films
Chinese
2 films
Cantonese
2 films
Czech
2 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 2

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Eloise’s most liked review

The Terminator

★★★★½

I’m 34 years old and I've only just seen The Terminator. Not because I intentionally avoided it, but because it never crossed my path as a kid, or at university, or any time until now. I always knew it was a cultural icon, but I had no idea quite what…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Portrait of a Lady on Fire
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Blue Film Woman
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Inglourious Basterds
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Welcome to Wee Waa

Films Eloise watched in 2021

  • Gretel
  • Dangerous to Know
  • Inglourious Basterds
  • The Plainsman
  • The Great McGinty
  • Trooper Hook
  • Terminator 2: Judgment Day
  • The Terminator
  • The Plough and the Stars
  • Cléo from 5 to 7
  • Point Break
  • Hennessy
  • Annie Oakley
  • Parting Glances
  • Portrait of a Lady on Fire
  • To Be or Not to Be
  • Union Pacific
  • The Conversation
  • Wendy and Lucy
  • My Survival as an Aboriginal
  • Savage Intruder
  • The Story of Temple Drake
  • Blue Film Woman
  • Things to Come
  • Godzilla vs. Kong
  • The Irishman
  • Double Indemnity
  • McCabe & Mrs. Miller
  • Inflatable Sex Doll of the Wastelands
  • Junior Bonner
  • A Touch of Class
  • Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull's History Lesson
  • Cop Land
  • A Quiet Place to Kill
  • The Long Goodbye
  • Footsteps in the Fog
  • Rock Hudson's Home Movies
  • Written on the Wind
  • The Silver Screen: Color Me Lavender
  • Strangers on a Train
  • GoodFellas
  • The Taking of Pelham One Two Three
  • Ronin
  • Merrily We Go to Hell
  • Gone Girl
  • It Happened in Hollywood
  • The Fallen Idol
  • Suture
  • Model Shop
  • Power of the Press
  • The Queen's Gambit
  • Gentlemen Prefer Blondes
  • Edge of Tomorrow
  • The Adventures of Prince Achmed
  • Force of Evil
  • Welcome to Wee Waa
  • Babe
  • Shockproof
  • Secret Ceremony
  • Scandal Sheet
  • Mundane History
  • Fallen Angels
  • The Apple
  • 10 Rillington Place
  • Ninety Degrees in the Shade
  • Dead Pigs
  • Rashomon
  • The Flame of New Orleans
  • Noise
  • Stump the Guesser
  • The Dirty Dolls
  • Stormy Monday
  • The Lineup
  • In the Mood for Love
  • Barking Dogs Never Bite
  • M
  • Go Fish
  • Trevor
  • Killing Them Softly
  • The Garment Jungle
  • A Dandy in Aspic
  • Klute
  • Malice
  • The Witch Who Came from the Sea
  • 5 Against the House
  • Another Round
  • So Sweet... So Perverse
  • Drive a Crooked Road
  • Secret Friends
  • The Devil Thumbs a Ride
  • Shock
  • The Three Faces of Eve
  • Lady in the Dark
  • Raiders of the Lost Ark
  • The Main Event
  • One Night in Miami...
  • Rebecca
  • The Assassination Bureau
  • Golden Boy
  • Those Redheads from Seattle
  • The Giant Behemoth
  • The Undercover Man
  • The Fog
  • Escape in the Fog
  • Walk on the Wild Side
  • Wittgenstein Plays Chess with Marcel Duchamp, or How Not to Do Philosophy
  • Ammonite
  • Monster on the Campus
  • The Case of the Elevator Duck
  • The Social Network
  • Edge of the Axe
  • Kuroneko
  • Paranoia
  • Promising Young Woman
  • Between the Lines
  • The Wayward Girl
  • Blind Alley
  • The House That Would Not Die
  • Airport '77

World map

Highly rated films Eloise is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more