Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★½
Edit this entry  
05
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
A Huey P. Newton Story

A Huey P. Newton Story

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★
Edit this entry  
03
Listening to Kenny G

Listening to Kenny G

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Red Heat

Red Heat

1988
×
★★★½
Edit this entry  
02
Life

Life

1999
×
★★★★
Edit this entry  
01
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Edit this entry  
01
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Edit this entry  
30
Chuck Berry: Hail! Hail! Rock 'n' Roll

Chuck Berry: Hail! Hail! Rock 'n' Roll

1987
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Lean On Me

Lean On Me

1989
×
★★★
Edit this entry  
28
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★★
Edit this entry  
27
Caught Up

Caught Up

1998
×
★★★
Edit this entry  
27
Gridlock'd

Gridlock'd

1997
×
★★★
Edit this entry  
27
A Soldier's Story

A Soldier's Story

1984
×
★★★
Edit this entry  
27
4 Little Girls

4 Little Girls

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pride and Glory

Pride and Glory

2008
×
★★★
Edit this entry  
23
Accident Man

Accident Man

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Heist

Heist

2001
×
★★★★
Edit this entry  
21
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Code Name: The Cleaner

Code Name: The Cleaner

2007
×
★★½
Edit this entry  
21
I Ain't Scared of You: A Tribute to Bernie Mac

I Ain't Scared of You: A Tribute to Bernie Mac

2012
×
★★★½
Edit this entry  
20
Snakes on a Plane

Snakes on a Plane

2006
×
★★★
Edit this entry  
20
The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

1988
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Edit this entry  
18
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Vernon, Florida

Vernon, Florida

1981
×
★★★½
Edit this entry  
16
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★
Edit this entry  
16
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★★
Edit this entry  
13
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Singles

Singles

1992
×
★★★½
Edit this entry  
11
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Edit this entry  
10
Busting

Busting

1974
×
★★★½
Edit this entry  
10
Hype!

Hype!

1996
×
★★★½
Edit this entry