Cinemonster has logged 265 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Edit this entry  
19
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★½
Edit this entry  
03
Altman

Altman

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Tower Heist

Tower Heist

2011
×
★★★
Edit this entry  
29
No Más

No Más

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
26
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Edit this entry  
23
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Edit this entry  
11
I Am Divine

I Am Divine

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
Beware of Mr. Baker

Beware of Mr. Baker

2012
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Battered Bastards of Baseball

The Battered Bastards of Baseball

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Horns

Horns

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Boogens

The Boogens

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blacula

Blacula

1972
×
★★★
Edit this entry  
23
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★½
Edit this entry  
19
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
★★★½
Edit this entry  
19
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
In a World...

In a World...

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Terror Train

Terror Train

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★½
Edit this entry  
22
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shame

Shame

2011
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Zero Theorem

The Zero Theorem

2013
×
★★★
Edit this entry  
03
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★
Edit this entry  
26
See No Evil, Hear No Evil

See No Evil, Hear No Evil

1989
×
★★★
Edit this entry  
24
More Brains! A Return to the Living Dead

More Brains! A Return to the Living Dead

2011
×
★★★★
Edit this entry  
23
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★½
Edit this entry  
18
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★★
Edit this entry  
16
Brick by Brick: Inside LEGO

Brick by Brick: Inside LEGO

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Edit this entry  
15
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★½
Edit this entry  
15
Not Quite Hollywood

Not Quite Hollywood

2008
×
★★★★
Edit this entry  
14
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
14
The House on Sorority Row

The House on Sorority Row

1982
×
★★★½
Edit this entry  
12
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★★
Edit this entry