Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Cottage to Let

Cottage to Let

1941
×
★★★
Edit this entry  
03
The X Files: I Want to Believe

The X Files: I Want to Believe

2008
×
★★
Edit this entry  
03
The Woman Who Wouldn't Die

The Woman Who Wouldn't Die

1964
×
★★★
Edit this entry  
02
Night Must Fall

Night Must Fall

1964
×
★★★
Edit this entry  
02
Interpol

Interpol

1957
×
★★★
Edit this entry  
29
The Seventh Veil

The Seventh Veil

1945
×
★★★
Edit this entry  
29
Breadcrumb Trail

Breadcrumb Trail

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Ghost on the Highway: A Portrait of Jeffrey Lee Pierce and the Gun Club

Ghost on the Highway: A Portrait of Jeffrey Lee Pierce and the Gun Club

2006
×
★★
Edit this entry  
29
Big Star: Nothing Can Hurt Me

Big Star: Nothing Can Hurt Me

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
Snowbound

Snowbound

1948
×
★★★
Edit this entry  
28
Quartet

Quartet

1948
×
★★★
Edit this entry  
26
The Watch

The Watch

2012
×
Read the review Edit this entry  
22
Somebody Up There Likes Me

Somebody Up There Likes Me

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
The Chairman

The Chairman

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
World for Ransom

World for Ransom

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
No End in Sight

No End in Sight

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Grey Gardens

Grey Gardens

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Diplomatic Courier

Diplomatic Courier

1952
×
★★
Edit this entry  
15
The Looming Tower

The Looming Tower

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Industrial Accident: The Story of Wax Trax! Records

Industrial Accident: The Story of Wax Trax! Records

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Grey Zone

The Grey Zone

2001
×
★★★
Edit this entry  
12
The Man with the Iron Heart

The Man with the Iron Heart

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
The Hill

The Hill

1965
×
★★★★
Edit this entry  
10
Three Christs

Three Christs

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
The Truth

The Truth

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Kikujiro

Kikujiro

1999
×
★★★
Edit this entry  
09
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Murder by Numbers

Murder by Numbers

2002
×
★★
Edit this entry  
08
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Edit this entry  
08
As the Gods Will

As the Gods Will

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★
Edit this entry  
08
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Arrival

Arrival

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Thesis

Thesis

1996
×
★★★
Edit this entry  
07
An Officer and a Spy

An Officer and a Spy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Seventh Day

The Seventh Day

2021
×
★★
Edit this entry  
07
The Dig

The Dig

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
The Father

The Father

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
News of the World

News of the World

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★
Edit this entry  
05
Samaritan Zatoichi

Samaritan Zatoichi

1968
×
★★★
Edit this entry  
04
Zatoichi and the Fugitives

Zatoichi and the Fugitives

1968
×
★★★
Edit this entry  
04
The Tale of Zatoichi Continues

The Tale of Zatoichi Continues

1962
×
★★★
Edit this entry  
31
Five Men of Edo

Five Men of Edo

1951
×
★★★
Edit this entry  
30
The Tale of Zatoichi

The Tale of Zatoichi

1962
×
★★★
Edit this entry  
30
Another Round

Another Round

2020
×
★★★
Edit this entry