Highest rated films

  • The Irishman

    ★★★★

  • Apollo 11

    ★★★★

  • Leaving Neverland

    ★★★★

  • The Great Hack

    ★★★★

  • Last Breath

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★

  • Us

    ★★★

  • Captain Marvel

    ★★★

  • Three Colors: Blue

    ★★★★★

  • Odette Robert

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★

  • Zodiac

    ★★★★

  • Gravity

    ★★★★

  • L.A. Confidential

    ★★★★

  • Submarine

    ★★★★

  • All the President's Men

    ★★★★

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★★

  • Vivre Sa Vie

    ★★★★

  • The Thin Man

    ★★★★

  • What Happened, Miss Simone?

    ★★★★

  • Kind Hearts and Coronets

    ★★★★

  • My Man Godfrey

    ★★★★

  • The Bar

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 389 Films watched
  • 32.4 Average per month
  • 7.5 Average per week

Milestones

First Film

Godless

Jan 1

Last Film

Johnny Nobody

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
211 films
Thriller
104 films
Crime
83 films
Mystery
69 films
Comedy
67 films
Action
57 films
Horror
50 films
Sci Fi
44 films
Romance
40 films
Adventure
35 films
USA
243 films
UK
79 films
France
50 films
Italy
23 films
Germany
21 films
Canada
21 films
Japan
14 films
Spain
12 films
Australia
11 films
Belgium
8 films
English
323 films
French
53 films
Spanish
26 films
German
26 films
Italian
26 films
Japanese
17 films
Russian
11 films
Chinese
7 films
Arabic
7 films
Latin
6 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 11 Added 169

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Luc’s most liked review

Body and Soul

★★★★

Robert Rossen only made ten pictures in his entire career and this first one made John Garfield a star and gave Abraham Polonsky an Academy Award nominee for his script. William Conrad also chews up the screen as a boxing promoter who’s talked into taking on this local amateur boxing…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Grave of the Fireflies
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Left Behind
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Midsommar
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Case of Umon: The Nanbanzame Murders

Films Luc watched in 2019

  • Johnny Nobody
  • How to Murder a Rich Uncle
  • Town on Trial
  • Jet Storm
  • Climax
  • The Third Secret
  • The Long Arm
  • Scrooge
  • Half Angel
  • The Silent Passenger
  • Tunes of Glory
  • Suffragette
  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer
  • Arctic
  • The Clouded Yellow
  • Cause for Alarm
  • Radius
  • He Stayed for Breakfast
  • There's Always a Woman
  • Fort Apache, the Bronx
  • Shadow of the Thin Man
  • The Thin Man Goes Home
  • Hagazussa
  • Quest for Fire
  • Grave of the Fireflies
  • The Report
  • Goodbye Again
  • Murder on the Campus
  • Donnie Darko
  • Crime and Punishment
  • Eating Raoul
  • Swamp Thing
  • The Naked Runner
  • American Psycho
  • The Nightingale
  • Iceman
  • Flashpoint
  • Reuben, Reuben
  • Starship
  • Krull
  • Pin
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • The Irishman
  • Paris After Dark
  • Drôle de Drame
  • The Art of Self-Defense
  • Shazam!
  • Hellboy
  • Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame
  • The Accountant of Auschwitz
  • The Memory of Justice
  • Casque d'Or
  • Every Man for Himself
  • Masculin Féminin
  • My Worst Nightmare
  • Les Carabiniers
  • Vivre Sa Vie
  • Le Jour Se Lève
  • The Girl by the Lake
  • Midsommar
  • The Adventures of Tartu
  • Port of Shadows
  • The King
  • Bye Bye Monkey
  • Goodbye Again
  • The Devil at 4 O'Clock
  • Hollow Triumph
  • The Fat Man
  • In the Tall Grass
  • War Machine
  • The Moustache
  • The Secret of Convict Lake
  • Red Lights
  • Clive Davis: The Soundtrack of Our Lives
  • Kursk
  • The Laundromat
  • The Savior
  • The Hands of Orlac
  • Moliere
  • The Thin Red Line
  • The Salzburg Connection
  • Quai des Orfèvres
  • City of Tiny Lights
  • La Vérité
  • Tell Me Who I Am
  • Dogman
  • Hotel Mumbai
  • Dark Crimes
  • Mr. X
  • Little Monsters
  • Odette Robert
  • Deadly Circuit
  • Humanité
  • The Wolf's Call
  • Case of Umon: The Nanbanzame Murders
  • The City Defends Itself
  • The Autopsy of Jane Doe
  • The Vanished
  • The Crazies
  • Vampire Circus
  • Simon, King of the Witches
  • In the Folds of the Flesh
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Case 39
  • The Seventh Continent
  • Invincible
  • The Dead Don't Die
  • Hot Saturday
  • One Day in the Life of Ivan Denisovich
  • Aladdin
  • Avengers: Endgame
  • Pet Sematary
  • Three Colors: Blue
  • Meeting Gorbachev
  • Never Look Away
  • The Eagle and the Hawk
  • Katyn
  • Middle of the Night
  • Automata
  • The Lost Moment
  • My Man Godfrey
  • The Amazing Quest of Ernest Bliss
  • On Death Row
  • Her Smell
  • The Mule
  • Shake Hands with the Devil
  • Burning
  • Apollo 11
  • U47 - Kapitänleutnant Prien
  • The Last Act
  • Corruption
  • The Curse
  • Bronze Magician
  • The Amazing Mr. Williams
  • A Shriek in the Night
  • I'll Give a Million
  • Topper Returns
  • The Changeling
  • The Other Love
  • Topper
  • High Life
  • Captain Marvel
  • Return of the Hero
  • Us
  • The Five Venoms
  • The Great Hack
  • Unlocked
  • Between Worlds
  • Return to the 36th Chamber
  • Detective Dee: The Four Heavenly Kings
  • Left Behind
  • Thorne: Sleepyhead
  • Bob Lazar: Area 51 and Flying Saucers
  • The Upturned Glass
  • Mid-Century Loves
  • Lipstick
  • Morituri
  • Lady in the Water
  • Race to Witch Mountain
  • The Bar
  • Countess Dracula
  • Peterloo
  • Under the Silver Lake
  • Port of New York
  • The Devil Rides Out
  • The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot
  • Handsome Antonio
  • Stan & Ollie
  • The Man Who Killed Don Quixote
  • Glass
  • Conversation Piece
  • Serenity
  • Reign of Fire
  • A.I. Artificial Intelligence
  • Equilibrium
  • Everybody Knows
  • Kingdom of Heaven
  • I Am Mother
  • Deadwood: The Movie
  • Forbidden
  • Chronicle of Poor Lovers
  • The Notebook
  • The Invisible Guardian
  • Memoir of a Murderer
  • Prosecuting Evil: The Extraordinary World of Ben Ferencz
  • The Blue Gardenia
  • Wild Wild Country
  • For the Love of Spock
  • Houston, We Have a Problem!
  • What Happened, Miss Simone?
  • The Magic Christian
  • Black Widow
  • None Shall Escape
  • The Bishop's Wife
  • Idiocracy
  • The Pact
  • Three of a Kind
  • Dangerous Corner
  • Leaving Neverland
  • Wine Country
  • Ghost Ship
  • Last Breath
  • Mascots

See all 389

World map

Highly rated films Luc is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • Bacurau
  • The Last Black Man in San Francisco

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more