Highest rated films

  • Totally Under Control

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Shirley

    ★★★

  • The Painter and the Thief

    ★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★★

  • Paths of Glory

    ★★★★

  • The Invitation

    ★★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • Tinker Tailor Soldier Spy

    ★★★★

  • Midnight Special

    ★★★★

  • Youth

    ★★★★

  • Night on Earth

    ★★★★

  • Les Misérables

    ★★★★

  • Tickled

    ★★★★

  • The Girl with All the Gifts

    ★★★★

  • Honeyland

    ★★★★

  • Dogs Don't Wear Pants

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 365 Films watched
  • 30.4 Average per month
  • 7 Average per week

Milestones

First Film

Sleepy Eyes of Death 6: Sword of Satan

Jan 2

Last Film

The Stepford Wives

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
192 films
Thriller
102 films
Crime
74 films
Horror
58 films
Action
58 films
Mystery
57 films
Comedy
55 films
History
38 films
Romance
34 films
Documentary
33 films
USA
187 films
UK
103 films
Japan
39 films
France
30 films
Italy
23 films
Germany
18 films
Canada
16 films
Spain
11 films
China
8 films
Ireland
7 films
English
297 films
Japanese
45 films
Italian
35 films
French
35 films
German
30 films
Spanish
18 films
Russian
15 films
Latin
6 films
Polish
6 films
Arabic
4 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 8 Added 13

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Luc’s most liked review

The Thirteen Assassins

★★★★

In 1844, the Tokugawa shogunate in Japan is in a period of transition, and one of the high ranking lords, Lord Matsudaira, has become tainted by his dissolute and reprobate misconduct. (Primarily by rapeing a servant and killing her husband when he attempts to respond) Many leaders in the governing…

More reviews

Luc’s most liked list

Best Soundtracks

Having a vast collection of music from the last 60 years. These 25 soundtracks were the ones that I would say have made the largest impact on me.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

After Earth
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Women Are Trouble

Films Luc watched in 2020

  • The Stepford Wives
  • They Might Be Giants
  • For Love and Gold
  • Westerplatte Resists
  • The Sea
  • The Painter and the Thief
  • A Complete History of My Sexual Failures
  • The Trip to Greece
  • After Darkness
  • Lucky Day
  • Killers Anonymous
  • Sunshine
  • Terminal
  • Coherence
  • Waiting for the Barbarians
  • Spaceship Earth
  • Lord of War
  • Ender's Game
  • Painters Painting
  • The Host
  • Powder Blue
  • Sea Fever
  • Liberté
  • Scouts Guide to the Zombie Apocalypse
  • The Girl in the Fog
  • 55 Days at Peking
  • Khartoum
  • The Great Silence
  • Generation Wealth
  • Destroyer
  • Paths of Glory
  • Youth
  • Barabbas
  • 6 Days
  • Break in the Circle
  • The Visitors
  • Casualties of War
  • The Camp on Blood Island
  • Dead Reckoning
  • The Invitation
  • The Green Cockatoo
  • Frailty
  • The Shout
  • She
  • Stranger on the Third Floor
  • Skin: A History of Nudity in the Movies
  • She Dies Tomorrow
  • Rome 11:00
  • Dogs Don't Wear Pants
  • Shivers
  • Himiko
  • Pick Up
  • Private Detective 62
  • Street of Chance
  • Copying Beethoven
  • Mr. Jones
  • Devil and the Deep
  • Man of the World
  • The Road to Singapore
  • Rescue Dawn
  • Terminator: Dark Fate
  • Fury of the Demon
  • Doomed! The Untold Story of Roger Corman's The Fantastic Four
  • Pottersville
  • Sundown
  • Shadow of the Law
  • Shadows on the Stairs
  • Triple Frontier
  • Devil's Gate
  • Double Harness
  • For the Defense
  • Session 9
  • The Trial of the Chicago 7
  • Hunt for the Skinwalker
  • The Fearless Vampire Killers
  • The Slaughter of the Vampires
  • Mary
  • Tickled
  • Night Train
  • The Facts of Murder
  • The Tin Star
  • The Day of the Beast
  • Seven Sinners
  • Mapplethorpe
  • Samson
  • The Catcher Was a Spy
  • The Last Full Measure
  • The Messenger
  • Les Misérables
  • Gemini Man
  • Daredevil
  • Ford v Ferrari
  • The Apparition
  • White Bird in a Blizzard
  • The Woodsman
  • The Body Snatcher
  • The Ghost Ship
  • The Curse of the Cat People
  • The Leopard Man
  • Lone Wolf and Cub: White Heaven in Hell
  • The Seventh Victim
  • The Current War
  • Julia
  • Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons
  • Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril
  • Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades
  • Dorian Gray
  • Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx
  • Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance
  • Mirage
  • The People Against O'Hara
  • Totally Under Control
  • The Shrine
  • The Unbearable Lightness of Being
  • House of Dracula
  • Waterloo Road
  • No Highway
  • Daybreak
  • Double Confession
  • A Certain Killer
  • Great Day
  • The Roads Not Taken
  • Judy
  • Shinsengumi Chronicles
  • Buddha
  • On the Road Forever
  • Subconscious Cruelty
  • Hell Is a City
  • Dracula
  • Deep Red
  • The Booksellers
  • A Chorus of Disapproval
  • Red Light
  • The Long Memory
  • Midnight Special
  • Cromwell
  • The Third Visitor
  • 306 Hollywood
  • Remember the Sultana
  • The Midnight Meat Train
  • Come to Daddy
  • The Unbelievable Truth
  • Night on Earth
  • Henri-Georges Clouzot's Inferno
  • Where is Robert Fisher?
  • Escapade
  • Time Bomb
  • Where's Jack?
  • The Ipcress File
  • SOS Pacific
  • Nothing But the Night
  • The Broken Commandments
  • Something Always Happens
  • Yokai Monsters: 100 Monsters
  • Trio
  • The Human Bullet
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Unit of Difficult Patients: What Future for the Criminally Insane?
  • The Stone Roses: Made of Stone
  • The Colony
  • Hotel Artemis
  • Brian Eno 1971–1977: The Man Who Fell To Earth
  • Color Me Obsessed: A Film About The Replacements
  • No Manifesto: A Film About Manic Street Preachers
  • Autoluminescent: Rowland S. Howard
  • Vivarium
  • Capone
  • Midway
  • Pain and Glory
  • Zardoz
  • The Baby of Mâcon
  • Black Rose Mansion
  • Black Lizard
  • Fast Workers
  • Yesterday's Enemy
  • Wanted for Murder
  • The Way to the Stars
  • The Lamp Still Burns
  • The Gentle Sex
  • The Blind Goddess
  • Bees in Paradise
  • The Last Mistress
  • The Old Guard
  • Dark Waters
  • Shirley
  • A Hidden Life
  • Bombshell
  • Tread
  • I Am Divine
  • Harriet
  • The Witches' Sabbath
  • Loro
  • The House That Jack Built
  • Corruption
  • The Testimony
  • One Way or Another
  • Godzilla
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • Killing Gunther
  • Rembrandt's J'Accuse...!
  • The Prophecy
  • I See You
  • After Earth
  • Good Boy

See all 365

World map

Highly rated films Luc is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers
  • Soul
  • Quo Vadis, Aida?

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more