Highest rated films

  • Pretend It's a City

    ★★★★

  • Can't Get You Out of My Head

    ★★★★

  • The Dig

    ★★★

  • In the Earth

    ★★★

  • Allen v. Farrow

    ★★★

  • The Sparks Brothers

    ★★★

  • They Shall Not Grow Old

    ★★★★★

  • The Conformist

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • Memento

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Mank

    ★★★★

  • 28 Days Later

    ★★★★

  • Chernobyl

    ★★★★

  • Bad Education

    ★★★★

  • Dead Ringers

    ★★★★

  • Band of Brothers

    ★★★★

  • The Devils

    ★★★★

  • The Personal History of David Copperfield

    ★★★★

  • Grey Gardens

    ★★★★

  • Papillon

    ★★★★

  • The Truth

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 143 Films watched
  • 28.6 Average per month
  • 7.5 Average per week

Milestones

First Film

Samurai Rebellion

Jan 1

Last Film

Cottage to Let

May 4

Genres, countries & languages

Drama
81 films
Thriller
37 films
Action
29 films
Documentary
26 films
History
19 films
Horror
19 films
Adventure
16 films
Comedy
15 films
Sci Fi
14 films
Mystery
14 films
USA
68 films
UK
36 films
Japan
19 films
France
10 films
Sweden
9 films
Germany
5 films
Italy
5 films
Norway
5 films
Spain
4 films
China
3 films
English
102 films
Japanese
18 films
German
13 films
Spanish
13 films
French
12 films
Swedish
8 films
Norwegian
4 films
Italian
4 films
Chinese
4 films
Russian
3 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 3 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Luc’s most liked review

Warsaw 44

★★★

jan Komasa is a talented film maker. His fourth feature is something of a whimsical effort but there's some misplaced concepts shown here that throw off the seriousness of the events. Sticking with the gritty realism of war makes sense. Using various special effects to highlight romantic gestures in the…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Band of Brothers
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Dolittle
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Arrival
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Story of Chaim Rumkowski and the Jews of Lodz

Films Luc watched in 2021

  • Cottage to Let
  • The X Files: I Want to Believe
  • The Woman Who Wouldn't Die
  • Night Must Fall
  • Interpol
  • The Seventh Veil
  • Breadcrumb Trail
  • Ghost on the Highway: A Portrait of Jeffrey Lee Pierce and the Gun Club
  • Big Star: Nothing Can Hurt Me
  • Snowbound
  • Quartet
  • The Watch
  • Somebody Up There Likes Me
  • The Chairman
  • World for Ransom
  • No End in Sight
  • Grey Gardens
  • Grey Gardens
  • Diplomatic Courier
  • The Looming Tower
  • Industrial Accident: The Story of Wax Trax! Records
  • The Grey Zone
  • The Man with the Iron Heart
  • My Octopus Teacher
  • The Hill
  • Three Christs
  • The Truth
  • The Personal History of David Copperfield
  • Official Secrets
  • Kikujiro
  • Greyhound
  • Murder by Numbers
  • Memento
  • As the Gods Will
  • The Devils
  • They Shall Not Grow Old
  • Arrival
  • Thesis
  • An Officer and a Spy
  • The Seventh Day
  • The Dig
  • The Father
  • News of the World
  • The New Mutants
  • Samaritan Zatoichi
  • Zatoichi and the Fugitives
  • The Tale of Zatoichi Continues
  • Five Men of Edo
  • The Tale of Zatoichi
  • Another Round
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Satan Never Sleeps
  • Zatoichi and the Chest of Gold
  • New Tale of Zatoichi
  • Hi Diddle Diddle
  • My Son John
  • Good Sam
  • Zatoichi the Fugitive
  • The Master and Margaret
  • The Priests
  • Zatoichi's Revenge
  • The Conformist
  • Ammonite
  • Allen v. Farrow
  • The Investigation
  • Band of Brothers
  • The Pacific
  • Zappa
  • Dead Ringers
  • Zatoichi's Pilgrimage
  • Sunset
  • Zatoichi's Vengeance
  • Zatoichi Challenged
  • Zatoichi and the Doomed Man
  • Fire in the Night
  • The Inugamis
  • Can't Get You Out of My Head
  • From the Life of the Marionettes
  • Cold Tracks
  • Man on the Roof
  • Force 10 from Navarone
  • Don't Read This On a Plane
  • Papillon
  • 30 Coins
  • Pawn Sacrifice
  • The Story of Chaim Rumkowski and the Jews of Lodz
  • Degenerate Art
  • The Lost City of Z
  • Sound of Metal
  • The Architecture of Doom
  • Lake of the Dead
  • One Summer of Happiness
  • Vaxdockan
  • Terrorists: The Kids They Sentenced
  • In the Presence of a Clown
  • The Greatest Story Ever Told
  • Synchronic
  • The Astronaut Farmer
  • Warsaw 44
  • Mr. Popper's Penguins
  • Prisoners of the Ghostland
  • The Sparks Brothers
  • In the Earth
  • Thunderball
  • Natalie Wood: What Remains Behind
  • Diamonds Are Forever
  • The Invisible Man
  • From Russia with Love
  • Chernobyl
  • Hôtel Terminus: The Life and Times of Klaus Barbie
  • Radioactive
  • Dolittle
  • Bad Education
  • Ad Astra
  • There's Something Wrong with Aunt Diane
  • The Cheshire Murders
  • Have You Seen Andy?
  • Crazy, Not Insane
  • Journey's End
  • The Mystery of D.B. Cooper
  • Showbiz Kids
  • Underwater
  • Tenet
  • 28 Days Later
  • The Hospital
  • Don't Listen
  • The Professor and the Madman
  • Pretend It's a City
  • The Midnight Sky
  • Mank
  • It's Kind of a Funny Story
  • The Testament of Dr. Mabuse
  • Pooka!
  • The Girl Next Door
  • They Can't Hang Me
  • The Weapon
  • Quatermass 2
  • Into the Labyrinth
  • Selena
  • In a Glass Cage
  • Daughters of Darkness
  • My Bodyguard
  • Samurai Rebellion

World map

Highly rated films Luc is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more