CJ has logged 269 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Howard

Howard

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Tale of Winter

A Tale of Winter

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
French Cancan

French Cancan

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dawn Raid

Dawn Raid

2021
×
Read prior review Edit this entry  
16
A Tale of Springtime

A Tale of Springtime

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Only the Animals

Only the Animals

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Swallow

Swallow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bérénice

Bérénice

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nimic

Nimic

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Crock of Gold: A Few Rounds With Shane MacGowan

Crock of Gold: A Few Rounds With Shane MacGowan

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Dry

The Dry

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Oliver Sacks: His Own Life

Oliver Sacks: His Own Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Below

Below

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fuck UK

Fuck UK

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Respect

Respect

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Crazy Love

Crazy Love

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
OSS 117: Cairo, Nest of Spies

OSS 117: Cairo, Nest of Spies

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Good Marriage

A Good Marriage

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Full Moon in Paris

Full Moon in Paris

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Other People's Footage: Copyright & Fair Use

Other People's Footage: Copyright & Fair Use

×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Just to Be Sure

Just to Be Sure

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Ax

The Ax

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Audition

The Audition

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Comeback Trail

The Comeback Trail

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tommy

Tommy

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Up to His Ears

Up to His Ears

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Smashed

Smashed

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
That Man from Rio

That Man from Rio

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry