Sort by

CJ has logged 122 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fly

The Fly

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★½
Edit this entry  
09
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Ward

The Ward

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Far From the Tree

Far From the Tree

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kurt Vonnegut: Unstuck in Time

Kurt Vonnegut: Unstuck in Time

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Vampires

Vampires

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Logan's Run

Logan's Run

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Memoirs of an Invisible Man

Memoirs of an Invisible Man

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Blob

The Blob

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hitchcock/Truffaut

Hitchcock/Truffaut

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Way Down East

Way Down East

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Edit this entry  
11
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Edit this entry  
06
Starman

Starman

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Christine

Christine

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry