Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Three Years Without God

Three Years Without God

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Papercut

Papercut

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Dare Project

The Dare Project

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dare

Dare

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hold Me

Hold Me

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Please Tell Me So

Please Tell Me So

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Captive Virgins

Captive Virgins

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Flowers of the City Jail

Flowers of the City Jail

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Memento

Memento

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Perfumed Nightmare

Perfumed Nightmare

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Who Invented the Yoyo? Who Invented the Moon Buggy?

Who Invented the Yoyo? Who Invented the Moon Buggy?

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Turumba

Turumba

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cain & Abel

Cain & Abel

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
At the Top

At the Top

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
You Are Mine

You Are Mine

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Batch '81

Batch '81

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Will Your Heart Beat Faster?

Will Your Heart Beat Faster?

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Of the Flesh

Of the Flesh

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Moral

Moral

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Rainbow

Black Rainbow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Brutal

Brutal

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Manila in the Claws of Light

Manila in the Claws of Light

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Kisapmata

Kisapmata

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Miracle

Miracle

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Sandwich Man

The Sandwich Man

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Norte, the End of History

Norte, the End of History

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry